راهنما خرید لباس زیر

از چه سنی باید سوتین ببندیم!؟ خصوصیات مهم انتخاب اولین سوتین

سن مناسب سوتین

انتخاب و خرید اولین سوتین دخترانه، همیشه کار آسانی نیست. دختران نوجوان؛ با رسیدن به سن بلوغ با ناامنی‌های زیادی روبرو می شوند. بنابراین باید در این مرحله مهم در زندگی دخترتان، یک پدر و مادر حامی باشید و اولین سوتین دختر خود را تهیه کنید. دختران نوبلوغ؛ در سن های مختلفی از ۱۱ سالگی تا ۱۴ سالگی شروع به پوشیدن سوتین می‌کنند. سن در هنگام خرید سوتین، برای دختر کوچک تان عامل مهمی نیست، بلکه نشانه هایی وجود دارد که مادر باید آنها را بداند. در این مقاله، شما با همه علایم بلوغ و اینکه دختر نوجوانتان از چند سالگی باید سوتین بپوشد آشنا می شوید. همچنین انواع سوتین مناسب برای دختران تازه به سن بلوغ رسیده را برایتان معرفی می کنیم.

علائم بلوغ در دختران را بشناسیم:

آغاز بلوغ؛ برابر است با زمان استفاده از اولین سوتین در خانم ها. پس ابتدا باید علایم بلوغ را در دختران نوجوانمان بدانیم سپس سوتین مناسب انتخاب و اقدام به خرید لباس زیر زنانه ویژه وی کنیم.

علایم بلوغ در دختران و استفاده از سینه بند
شروع بلوغ؛ زمان مناسب برای استفاده از اولین سوتین شما است.
 • رشد سینه:

دختران معمولاً از سن ۹ تا ۱۴ سالگی؛ بلوغ را آغاز می کنند. اولین نشانه بلوغ در بیشتر دختران؛ ایجاد نوک پستان است. رشد سینه یک طرف، زودتر از طرف دیگر ممکن است شروع شود. نوک سینه تا حدی حساس و زخم می شوند. رشد و درد ناهموار پستان، کاملاً طبیعی است و با گذشت زمان بهتر می شود.

 • رشد موی بدن:

موهای درشت؛ در زیر بغل و پاها و ناحیه تناسلی شروع به رشد می‌کنند. در بعضی از دختران حدود ( ۱۵ درصد) این نشانه زودتر از جوانه زدن پستان ظاهر می شود.

 • ترشحات واژن:

بعضی از دختران، مقدار کمی ترشحات واژن سفید رنگ را تجربه می کنند که حدوداً ۶ الی ۱۲ ماه قبل از اولین قاعدگی شروع می شود. این یک پاسخ طبیعی به مقادیر فراوان استروژن در بدن خانم ها است.

 • قاعدگی (پریود):

قاعدگی؛ قسمت طبیعی از رشد دختران است که معمولاً از سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی شروع می شود. اکثر دختران نونهال؛ در طی دو تا سه سال بعد از رشد سینه، اولین قاعدگی خود را تجربه می کنند که این جدول زمانی می‌تواند متفاوت باشد. خانم ها باید بدانند هیچ اشکالی ندارد که در این مورد صحبت کنند و درباره آن سوال کنند. ممکن است بعضی از دختران در سن بلوغ؛ با اولین قاعدگی خون قرمز روشن یا بعضی دیگر ترشحات قهوه ای ببیند که هر دو طبیعی است.

آنها به طور معمول؛ ماهانه یک بار پریود می شوند، اما ممکن است در چند سال اول پریودی یا قاعدگی نامنظم داشته باشند. زیرا بدن با تغییرات فیزیولوژیکی سازگار می شود. همچنین درد و گرفتگی شکم؛ در این دوران طبیعی است ،که با قرص های مسکن مانند ایبوپروفن، کاهش می یابد. در غیر این صورت باید با متخصص صحبت کنید.

 • افزایش قد؛

یک از نشانه های رسیدن به سن بلوغ، افزایش چشم گیر قد است. رشد قد در دختران نونهال، زود تر از پسران اتفاق می افتد. سریعترین میزان رشد قد در دختران؛ بین زمانی که نوک سینه ظاهر می شوند و حدود شش ماه قبل از پریود شدن آنها اتفاق می افتد. هنگامی که دختری اولین پریود خود را تجربه کند؛ رشد قدی او کاهش میابد. بیشتر دختران به بلوغ رسیده؛ بعد از پریود شدن فقط یک تا ۲ اینچ رشد می کنند و افزایش قد بیشتر از آن معمول نیست.

 • تغییرات مشترک:

بعضی از تغییرات مشترک در دوران بلوغ خانم ها؛ مانند جوش و آکنه اتفاق می افتد که مربوط به تغییر در سطح هورمون ها در این مدت می باشد. تعریق زیر بغل و افزایش بوی بدن، از دیگر تغییرات طبیعی است که دختران تمایل بیشتری برای رفتن به حمام و استفاده از شامپوی بیشتری برای موهای خود دارند.

زمان استفاده از اولین سوتین در دختران

زمان مناسب برای اولین سوتین در نوجوانان
در زمان بلوغ، سینه های شما رشد می کند و این زمان نیاز به استفاده از اولین سوتین است.

در صورت نیاز به پوشیدن سوتین؛ سن خاصی وجود ندارد و هنگامی که سینه های شما شروع به رشد می کنند و یا وقتی متوجه می شوید که دوستانتان شروع به پوشیدن سوتین می‌کنند، می تواند زمان مناسبی برای انتخاب اولین سوتین باشد. انتخاب اولین لباس زیر، می تواند مشکل باشد؛ زیرا بدن شما تغییر می کند و اینکه سایز سینه خود را به دست آورید، کار دشواری است. لباس زیر راحتی و نخی که حالت تاپ دارند مانند نیم تنه و یا سوتین ورزشی را برای اولین سینه بند خود انتخاب کنید، تا احساس راحتی کنید.

هیچ دلیلی ندارد که یک دختر جوان تازه به بلوغ رسیده؛ از سوتین های توری و فانتزی و اسفنج دار یا زیر سیم استفاده کند. آنها معمولاً برای دخترانی با سایز سینه بسیار بزرگ مناسب است و از آنجایی که سینه شما تازه شروع به رشد می کند، احتیاجی به آن نیست. برای مشاهده و خرید انواع سوتین مناسب، برای دختران نوجوان به فروشگاه لباس زیر معتبر، مانند لباس سکرت و یا ویکتوریا سکرت مراجعه بفرمایید.

با جزئیات استفاده از سوتین آشنا شوید

یک دختر لازم است جزئیات و نحوه ی استفاده از سوتین را بداند. برای مثال، یک دختر باید بداند که؛ نیازی به پوشیدن سوتین در شب نیست و وقتی دختری سینه هایش تازه شروع به رشد می کند؛ پوشیدن لباس زیر در شب لازم نیست .

بعضی از سوتین ها، دارای بالشتک (اسفنج) هستند، اما بعضی دیگر این پد را ندارند. می توانید برای محافظت از سوتین در برابر آسیب در طی چرخه شستشو؛ از کیسه شستشو استفاده کنید که بسیار مناسب هستند.

سایز سینه در سن بلوغ؛ آیا سایز شما مناسب و استاندارد است!؟!

سایز سینه مناسب برای سوتین در نوجوانان
سایز سینه مناسب برای استفاده از اولین سوتین؛ سن بلوغ در دختران است.

آیا افزایش سایز سینه من در سن بلوغ؛ نرمال و استاندارد است!؟! برای جواب این سوال شما ابتدا باید بدانید که؛ در دوران بلوغ دختران، افزایش طبیعی هورمون استروژن که مسئول تغییر بدن است: باعث بزرگ شدن سینه ها می شود. تکامل سینه ها؛ به صورت توده کوچکی مانند تپه ریز، شروع می شود که با گذشت زمان رشد می کند. در مراحل اولیه رشد، پستان ها به صورت هسته های کوچک یا توده هایی ظاهر می شوند، که جوانه پستان نامیده می شود. این اتفاق معمولاً بین سن ۹ تا ۱۳ سالگی رخ می دهد، در حالی که در دیگران می تواند متفاوت باشد. بلوغ کامل سینه ها سه تا پنج سال طول می کشد.

برای پیدا کردن سایز سینه نرمال و استاندارد در زمان بلوغ و اولین قاعدگی در خانم ها شما باید مراحل رشد سینه در این سن را بدانید.

مراحل رشد سینه ها در زمان بلوغ:

 • مرحله اول: در مرحله اول (دوران کودکی) پستان ها صاف هستند و هیچ برجستگی ندارند..

رشد زودرس سینه: رشد پستان ها؛ معمولاً دو الی سه سال قبل از اولین قاعدگی اتفاق افتاده است که این ویژگی با جوانه های پستان مشخص می شود. در این مرحله، نوک سینه و اطراف آن شروع به گسترش می کند، بافت پستان شروع به رشد میکند و پستان ها به سختی قابل مشاهده است.

بزرگ شدن سینه: پستانها، در ابتدا شروع به بزرگ شدن به شکل مخلوط می کنند، سپس به شکل گردتری درمی‌آیند. همچنین ممکن است که یک سینه، سریعتر از دیگری رشد کند.

آیا تفاوت در سایز سینه ها در یک فرد طبیعی است؟

اندازه سینه ها، در هر فرد می تواند متفاوت باشد و بستگی زیادی به ژنتیک دارد. برای مثال؛ اگر در خانواده سینه های بزرگتری دارید، در این صورت شما سینه های بزرگ تری خواهید داشت و برعکس. در مرحله بلوغ در دختران؛ سینه ها به طور مداوم، در حال رشد و بزرگ شدن هستند. این یک روند طبیعی در بدن است و شما نمی توانید آن را تغیر دهید.

چگونه سایز اولین سوتین را پیدا کنیم؟

نحوه پیدا کردن و انتخاب؛ اولین سوتین بسیار مهم است، استفاده از سینه بند مناسب، می تواند تعداد زیادی از مشکلات دختران در مورد سوتین خود را کاهش دهد. برای مثال؛ یک سوتین با اندازه مناسب زخم و شکاف ایجاد نمی کند و در تن نمی لغزد. اینگونه، علاوه بر زیبای، تناسب و راحتی را هم در پی خواهد داشت. بنابراین منطقی است که مدتی را برای یادگیری اندازه گیری بپردازیم.

اندازه سوتین دو قسمت دارد: اندازه دور زیر سینه و اندازه دور سینه.

اندازه قفسه سینه؛ با یک عدد (۳۶،۳۴،۳۲ و …) نشان داده می شود. فنجان ها؛ قسمت هایی از سوتین هستند که سینه را نگه می دارند و اندازه آنها به صورت حروف (c,B,A,AA و …) است. سینه بند ها در اندازه های مختلفی وجود دارند که ترکیبات متفاوتی از اندازه قفسه سینه و فنجان هستند. بعضی از سازندگان سوتین، گزینه های کاپ را، در نیم سایز تولید و ارائه می کنند تا به دختران کمک کنند که راحت تر آنها را انتخاب کنند و داشته باشند.

دختران ممکن است از سینه های خود در حال رشد احساس خجالت کنند. بنابراین اگر مادر یا یک دوست به او، کمک کند تا اندازه سینه بند خود را پیدا کند.

روش اندازه گیری اولین سوتین در نوجوانان

اندازه گیری سایز برای انتخاب اولین سینه بند

مثال زیر نوعی روش اندازه گیری برای سایز اولین سوتین شما است. اگر در انتخاب خود مشکلی دارید توصیه می کنیم حتما، راهنمای انتخاب سایز سوتین برند لباس سکرت را مطالعه کنید.

◾ نوار را درست در زیر سینه های خود تا انتهای پشت قرار دهید. اندازه گیری نوار، باید روی پوست شما صاف باشد و مستقیماً از پشت بخورد. نه آنقدر محکم باشد که داخل آن فرو برود و نه خیلی شل باشد.

◾ اندازه گیری خود را یادداشت کنید و ۵ را به آن اضافه کنید. این اندازه قفسه سینه شماست.

◾ برای اندازه گیری فنجان،نوار اندازه گیری را در بدن در قسمت کامل سینه ها قرار دهید.

◾ این عدد را یادداشت کنید و اندازه گیری قفسه سینه را از آن کم کنید. اختلاف بین اعداد؛ راهی برای فهمیدن اندازه فنجان است. اگر اختلاف بین این دو عدد کمتر از ۱ بود، سایز شما AA می باشد. اگر اختلاف بین این دو عدد ۱ بود A و اگر این شماره ۲ بودB و…… .

مثال: اگر اندازه جام شما ۳۳ و اندازه قفسه سینه ۳۲ بود،اختلاف آن ۱ است بنابراین اندازه سوتین شما32A می باشد.

در زمان خرید اولین سوتین به چه مواردی توجه کنیم!؟

 1. حتما به کیفیت و مشخصات لباس زیر که در جدول مشخصات درج گردیده توجه کنید.
 2. سایز سوتین خود را بر اساس راهنمای انتخاب سایز سوتین مورد نظر انتخاب کنید. از پوشیدن سوتین های تنگ و یا گشاد خودداری کنید.
 3. از فروشگاه معتبر خریداری کنید. نماد اعتماد ملی، ویدیو معرفی محصولات، پشتیبانی قوی و نماد ثبت شده از جمله خصوصیات فروشگاه تخصصی و معتبر لباس زیر است که نمونه آن را در فروشگاه لباس زیر lebassecret مشاهده خواهید کرد.
 4. انواع سوتین را در این صفحه مشاهده کنید و بر اساس نیاز خود؛ مدل مناسب را برای خود برگزینید.
 5. بهتر است از مدل های نیمتنه و یا سوتین ورزشی و یا لباس خواب راحتی زنانه استفاده کنید.

ویدیو معرفی سوتین و شورت مخصوص نوجوانان

مدل ست نیمتنه و شورت دخترانه1938

چند ساعت در روز سوتین ببندیم؟

هیچ محدودیت زمانی مشخص وجود ندارد که یک زن باید سوتین بپوشد. این به اندازه پستانها و نوع کار بستگی دارد. دلیل اصلی پوشیدن سوتین؛ حمایت از آنها هنگام کار است. دلایل دوم این است که از قرار گرفتن در معرض آنها در معرض آشکار قرار نگیرید ، یا برای افزایش اندازه پستان در کسانی که پستان کوچک دارند یا جلوگیری از لکه دار شدن با شیر در مادران شیرده. من فکر می کنم 8 ، 10 یا 12 ساعت باشد ، نباید تفاوت زیادی داشته باشد. با این وجود می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با یک جراح پلاستیک مشورت کنید.

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، محدودیت خاصی در مورد زمان پوشیدن سوتین و همچنین زمان استفاده از اولین سوتین وجود ندارد. دختران تازه به بلوغ رسیده بعد بر اساس فاکتورهای انتخابی که در بالا قید شد، انتخاب می کنند که چه زمانی و از چه نوعی سینه بندی برای اولین سوتین خود بهره بگیرند. تمام آن چیزی که برای انتخاب و یا خرید اولین سوتین باید بدانید را مطالعه کردید. اگر سوالی برایتان پیش آمده در قسمت نظر کاربران بنویسید تا متخصصان ما به آن ها پاسخ دهند. پیشنهاد می کنم سری مقالات آنچه درباره لباس زیر؛ شورت و سوتین باید بدانید را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “از چه سنی باید سوتین ببندیم!؟ خصوصیات مهم انتخاب اولین سوتین

 1. مانی گفت:

  من دخترم تا 15 سالگی از سینه بند استفاده نکرد به نظرم بستگی داره که تصمیم خود دختر نوجونتون چیه! همه چیز باید به تصمیم اون انجام بشه

  1. lebassecret گفت:

   مانی عزیز، در مورد استفاده از اولین سوتین برای دختران نوجوان؛ نظر و انتخاب فرد بسیار مهم. این که از سوتین استفاده کنند و یا از چه سنی مایل به استفاده از اولین سوتین دارند به انتخاب فرد بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.